Po sezoně interliga skončí
Po pěti letech existence skončí po dohrání současného ročníku společná česko-slovenská interliga házenkářů. Od sezony 2005-2006 se bude opět hrát jako nejvyšší domácí soutěž samostatná česká liga. O zrušení interligy dnes rozhodl výkonný výbor Českého svazu házené. Ženská interliga by měla nadále pokračovat.
Výkonný výbor Českého svazu házené projednal na svém říjnovém zasedání v Jičíně perspektivy nejvyšší české mužské soutěže a dospěl k názoru, že její další vývoj by se měl ubírat cestou samostatnosti, tedy bez spojení se slovenskými kluby. Zároveň začal pracovat na nové struktuře mužských soutěží pro sezonu 2005 - 2006.
Novou strukturu předloží Výkonný výbor 27. listopadu ke schválení Radě Českého svazu házené. V následujícím týdnu proběhne schůzka českých a slovenských zástupců, kde česká strana oficiálně vysvětlí své důvody.
"K okamžitým krokům spojeným s přípravou samostatné nejvyšší soutěže nás přiměly poslední impulsy kolem dění v HIL. Ať už to bylo odstoupení klubů ze soutěže na poslední chvíli, odchod nejlepších hráčů do zahraničí ve spojitosti se změnou legislativy po vstupu do Evropské unie, schůzka se zástupci klubů HIL a první ligy nebo hodnocení z hlediska marketingových partnerů.
Všechny tyto signály uspíšily naše rozhodnutí. Výkonný výbor dospěl k názoru, že systém nejvyšší soutěže musí být v zájmu české házené změněn v nejbližší možné době. Každý odklad by situaci nejen neřešil, ale v některých aspektech i zhoršil," řekl předseda Českého svazu házené Jaroslav Chvalný.
"Na schůzce se zástupci klubů HIL a první ligy se drtivá většina vyslovila pro samostatnou českou soutěž. I vyhodnocení marketingových a mediálních aktivit, které se samozřejmě neskončilo 31. května, kdy začala připrava nového ročníku HIL, ale mnohem později, bylo varující.
Po pěti ročnících HIL se vyčerpaly všechny možnosti, jak by mohla soutěž marketingově a mediálně uspět. Vystřídaly se nejrůznější modely od plně profesionální ligy k současnému režimu fungování, přesto se nepodařilo dospět do prosperujícícho stádia, které si otcové myšlenky společné česko-slovenské ligy házenkářů od svého záměru slibovali.
Prostředky z marketingových aktivit proudily a proudí jen z české strany, i výstupy ze spolupráce s Českou televizí a marketingovým partnerem ukazují, že samostatná národní soutěž bude po marketingové a mediální stránce stejné předpoklady jako HIL. My navíc musíme podpořit bývalé házenkářské bašty jako Plzeň, Jičín, Lovosice, Třeboň, Ostrava či Zlín, které se při existenci interligy dostaly zejména v Čechách do izolace. Nejvyšší soutěž takovým klubům může pomoci získat větší zájem lokálních médií, partnerů i mládeže o házenou.
Nezpochybňujeme sportovní hodnotu HIL, ale věříme, že současné prvoligové týmy se brzy adaptují a rychle se přiblíží úrovni stávajících mužstev HIL. A přitom rozhodně nechceme slevovat z představ, jak má vypadat a fungovat klub nejvyšší soutěže. Co se týče WHIL, podmínky ženské soutěže zejména v marketingové a mediální oblasti jsou zcela odlišné, a její význam vůbec nezpochybňujeme. Dominuje sportovní stránka, ta je prioritní, soutěž navíc po v necelé tříleté existenci ještě nevyužila všechny své možnosti," dodal Chvalný.
Zdroj: ČSH
provozovatel :: Moravská mediální
webmaster ::
Radek Balko