HC Cement Hranice

Historie házené v Hranicích

Házená v Hranicích se začala hrát již ve dvacátých letech. Dorostenky tehdejšího oddílu TJ Vodotechna Hranice se dokonce v roce 1944 staly přebornicemi Čech a Moravy. V roce 1954 se však tento oddíl rozpadl. V roce 1957 byl založen oddíl TJ Tatran Hranice. Tento název byl brzy změněn na TJ Cementárna Hranice. V roce 1961 vyhrálo mužstvo mužů 2.ligu české házené, ale hned rok poté přešlo do soutěže hrající dle mezinárodních pravidel.
Tým TJ Cementárna Hranice v roce 1965
Rok 1965: TJ Cementárna Hranice - účastník II. ligy v házené
Horní řada zleva: d. Krčmář, Pavel Študent, Vladimír Hořín, Milan Berka, Ján Sloboda, Václav Pitrůn, Jar. Strnad, Jan Krumplovič - trenér, Walter Zapletal - ved. dr.
Dolní řada zleva: Frant. Hercík, Miroslav Frank, Josef Sameliek, Josef Vanduch, Jiří Krčmář. Ze základního kádru chybí Jiří Vala

V roce 1969 postoupilo mužstvo z druhé ligy do nejvyšší soutěže. Po roce však opět sestoupilo a v následujících letech střídalo lepší okamžiky se slabšími. V roce 1992 byl klub přejmenován na T.J. Cement Hranice. Po rozdělení Československa v roce 1993 byla vytvořena 1.liga házené, do níž vstoupilo 12 mužstev, mezi nimi i hranické mužstvo.

V roce 1997 byl z organizačních důvodů vytvořen další subjekt - HC CEMENT HRANICE s.r.o., který zabezpečuje po organizační stránce mužskou vrcholovou soutěž. Od té doby mužstvo mužů vykazuje vysokou sportovní výkonnost. Do roku 2002 bylo účastníkem 1.ligy házené ČR. V ročníku 2001/2002 se stalo vítězem 1.ligy házené ČR, v ročníku 2002/2003 skončilo na druhém místě, čímž postoupilo do mezinárodní česko-slovenské házenkářské interligy (HIL), která se v současnosti hraje pod názvem AAA AUTO handball international league..

ok 2002: HC Cement Hranice - vítěz 1. ligy v házené
Rok 2002: HC Cement Hranice - vítěz 1. ligy v házené
Horní řada zleva: Jindřich Král - vedoučí mužstva. Miroslav Frank - trenér, Petr Žurek, Tomáš Pernička, Martin Stržínek, Tomáš Drabík, David Machačík, Pavel Raška a MUDr. Jaromír Holíbka - lékař
Dolní řada zleva: Václav Štípek - asistent trenéra, Jiří Skřídlo, Petr Žižka, Ondřej Rášo, Martin Žůrek, Mojmír Valášek, Radim Kovařík a Lumír Zátopek - masér.

Od roku 2000 vedení házené v Hranicích úzce spolupracuje s házenkářským oddílem Sokol HC Přerov, kde společně s odchovanci přerovské házené hraje také velká část převážně mladých hranických hráčů. Všichni zde ( momentálně v II. lize), sbírají zkušenosti, aby ti nejlepší z nich mohli postupně doplňovat kádr mužstva mužů v HIL. Jak se ukazuje, tato spolupráce je nutná především v této době, kdy vedle potřeby silné hráčské základny vystupuje do popředí i potřeba maximální efektivnosti v hospodaření každého oddílu.

provozovatel :: Moravská mediální
webmaster :: Radek Balko