HC Cement Hranice

Starší dorost uspěl na turnaji ve Finsku

Po dlouhé době se vydali mladí hráči házené Cementu Hranice na mezinárodní turnaj mimo nejbližší zahraniční sousedy (Slovensko, Polsko). Po úspěších na turnajích v Karviné a Krakově, přijali pozvání do házenkářsky zajímavé oblasti severní Evropy, Finska. Turnaj se uskutečnil 12.– 14. srpna v městečku Karjaa asi 50 km od hlavního města Helsinek.
(ház) Po únavné cestě přes čtyři státy, Polko, Lotyšsko, Litvu a Estonsko se tým nalodil na rychlý trajekt Superseatcat v Tallinu (Estonsko) a za hodinku a půl jej již vítaly Helsinky. Po vylodění a krátké cestě do místa turnaje se všichni těšili na zasloužený odpočinek.

Turnaje se účastnilo sedm družstev a díky pochopení pořadatelů a soupeřů mohl Cement Hranice postavit dvě družstva s možností alternace některých hráčů v obou družstvech, čímž se počet startujících družstev rozrostl na osm. Dva soupeři ze Švédska (Skanula Stockholm, Clifk Stockholm), tři z Finska (místní BK 46 Karjaa, Grifk Grinkula a Coocks Helsinky), posledním Krakowiak 85 z Polského Krakova. Všichni soupeři se nacházeli v rozdílné fázi přípravy na svou soutěž (severské země jsou již v herní fázi přípravy), což činilo turnaj velmi zajímavým. Kromě toho se setkali soupeři s rozdílným stylem házené, kdy severské země preferují tvrdou a důraznou házenou, Poláci hrají rychlou házenou založenou na rychlém přechodu do útoku.

Starší dorost Cementu Hranice se na turnaji neztratil. Obě družstva předvedla, že jejich výsledky v loňském roce nebyly náhodné a sehrávala se soupeři, jež patří ve svých zemích a kategoriích ke špičce (domácí družstva, BK 46 je mistrem a Grifk vicemistr Finska, Švédové a Poláci patří k první družstvům své země), velmi vyrovnané zápasy. V turnaji nebylo družstva, které by nepoznalo porážku a pořadí se stále měnilo, takže ani před posledním zápasem nebylo o vítězi definitivně rozhodnuto.

Každý hráč Cementu odehrál nejméně sedm plných utkání a někteří alternující hráči i více. Proto je třeba hodnotit solidní výkony dosažené v úvodní části přípravy. Výkony druhého družstva Cementu byly velmi kvalitní v prvních poločasech, ve druhých poločasech mnohým docházely síly. Turnaj byl velmi fyzicky i psychicky náročný a mnozí hráči zažili takové zatížení poprvé. Sáhli si proto na dno svých jak fyzických, tak i psychických sil. Nakonec první mužstvo obsadilo v turnaji čtvrté a druhý tým osmé místo.

Velkého ocenění se hráčům dostalo od trenérů Finských a Švédských družstev, kteří ocenili technickou házenou družstva Cementu, které dostalo pozvání i na další ročník turnaje v Karjaa, ale také na turnaje ve Švédsku. Na oplátku by se rádi zúčastnili turnaje u nás, spojeného s přípravou na soutěžní sezónu.Poslední dva dny využila celá výprava k poznání okolí městečka Karjaa, ale také Turku, místních fjordů s lodní přepravou. Poznali také největší Finské sladkovodní jezero Parjanne a navštívili středisko zimních sportů v Lahti s překrásným výhledem na město a okolí z velkého skokanského můstku (K-115). Cesta zpět opět prověřila fyzickou kondici hráčů, neboť na trajektu si s námi pohrály vysoké vlny a o zábavu bylo postaráno.Na závěr patří poděkování vedení oddílu TJ Cement Hranice házená za možnost absolvovat tento turnaj, ale také vedoucímu družstva PharmDr.Bambasovi za organizaci celé výpravy. Velký dík patří sponzorům, Wambex, s.r.o., Váhala, s.r.o., zámečnictví Samiec, smíšené zboží p. Čadová, p. Hanzelka, kteří umožnili svými dary účast na turnaji a navázání nových a zajímavých kontaktů, které mohou pomoci k dalšímu rozvoji házení v Hranicích.Výsledky jednotlivých zápasů:Starší dorost uspěl na turnaji ve Finsku
provozovatel :: Moravská mediální
webmaster :: Radek Balko