Výsledek, na nějž jsme čekali čtyřicet let

K pádu Bastily by se dalo přirovnat nečekané vítězství extraligových házenkářů v Karviné. Vítězství, na které čekaly generace zdejších hráčů, v neděli vybojoval mladý tým vedený mnohdy už zatracovaným trenérem Frankem. Začátek sezóny vyšel mužstvu na jedničku, ze tří zápasů neztratilo ani bod a v tabulce se drží na druhém místě, jen o skóre za Zubřím. Trenér však brzdí přehnaný optimismus fanoušků a před zápasem s Kopřivnicí varuje před podceněním zatím nebodujícího, ale nebezpečného soupeře. Zápas 4. kola začíná v neděli v hale Cementu v obvyklých 10.30 hodin.

HC Baník Karviná – TJ Cement Hranice
19 : 22 (10 : 12)

Sestava a branky Cementu: Fabián, Vatolík – Bláha, Stržínek 1, Samiec, Kolmajer 6, Skřídlo, Dobeš 5, Hradil 5/3, Kovařík 2, Štípek, Ševeček 2, Pernička 1, Valášek.

Rozhodčí: Bečička, Horák. Sedmimetrové hody: 4/4 - 3/3. Vyloučení: 4:8. Diváků: 400.

Favorizovaná Karviná vstoupila do zápasu bleskově, v prvních dvou minutách vstřelila dvě branky a nic nenasvědčovalo, že by se neměl opakovat obvyklý scénář vzájemných zápasů. Jenomže hosté zpevnili obranu a dalších sedm minut si domácí střelci ani "neškrtli", zatímco ti hraničtí otočili na 2:4. Až do 24. minuty se pak oba týmy střídaly ve vedení, ale od chvíle kdy se hosté ve 26. minutě ujali vedení 9:8, už se domácím srovnat nepodařilo. Do přestávky stačili Hraničtí své vedení ještě zvýšit na 10:12.

Hned v úvodu druhé půle Hranice odskočily až na 10:14 a karvinští borci rázem nevěděli co hrát. Svým excelentním výkonem jim zdatně "brnkal na nervy" brankář Fabián a tak ve snaze střílet mimo jeho dosah trefovali jednu tyč za druhou. Naopak hosté hráli s maximálním nasazením a skvěle dodržovali zpomalovací taktiku, díky níž vyřadili největší zbraň domácích – rychlé protiútoky. Sami se dopředu příliš nehrnuli, ale když už se dostali před branku domácích, byli většinou úspěšní. Postupně tak vedli 16:11, 17:13 a ve 48. minutě 19:15. Díky Fabiánovi pak v závěru bez úhony přečkali i trojnásobné oslabení a bez větších problémů dokráčeli k senzačnímu a historicky prvnímu vítězství na karvinské palubovce. Nutno poznamenat, že plně zaslouženému.

Trenér Frank nám k zápasu řekl:

"Klobouk dolů před mužstvem, podařilo se nám zastavit rychlý útok Karviné a vzadu nás skvěle držel nejlepší hráč na hřišti Luděk Fabián. Hlavně ve druhé půlce, když jsme hráli dlouho oslabeni, jednu chvíli i ve třech, pochytal důležité míče, čímž dodal týmu sebevědomí a naopak znervózněl domácí střelce. Kromě Fabiána výborně zahrál i Dobeš, ale celý tým zahrál na hranici svých možností, hráči skvěle plnili zvolenou taktiku a nedělali zbytečné chyby. Povedl se nám historický výsledek, Karvinou jsme předtím porazili jen jednou.Bylo to v osmdesátém roce, doma, ještě na asfaltovém hřišti 16:14 a díky této prohře Karviná nepostoupila do první ligy. Tímhle výsledkem jsme si na sebe tak trochu upletli bič, fanoušci teď budou čekat samé dobré výsledky. Proto musíme zůstat na zemi a soustředit se už na další těžký zápas v neděli s Kopřivnicí."

Další výsledky 3. kola extraligy:

Zubří - Napajedla 29:15 (11:8), Lovosice - Frýdek-Místek 34:28 (16:17), Třeboň - Jičín 22:22 (15:11), Házená Brno - Kopřivnice 28:27 (13:13), Plzeň – Dukla 18:29 (9:13).