HC Cement Hranice

Trenér Zátopek: "Nebyli jsme nejhorší"

Více jak měsíc po skončení neúspěšného boje v nadstavbě házenkářské interligy a pár dní po opětovném "návratu" hranické házené do této soutěže jsem si o uplynulém ročníku zdejší nejvyšší házenkářské soutěže povídal s trenérem HC Cement týmu Lumírem Zátopkem.
Na začátku sezóny jste u mužstva působil ještě jako masér, přesto, můžete ze svého pohledu zhodnotit úvodní část soutěže?

"Začátek soutěže zastihl mužstvo v plné síle. Velice dobře hrály posily Bergendi s Kolmajerem, kromě dlouhodobě chybějícího Machačíka nebyli žádní zranění. Navíc jsme měli na úvod příznivý los, měli jsme doma slabší soupeře, takže tam se body udělaly a překvapivě jsme se pohybovali v horních patrech tabulky. Pak ale přišla zranění, silní soupeři a už byl problém. V zápase se Zubřím se zranil Bergendi - ústřední postava týmu, okolo které se to všechno odvíjelo. Byl to hráč, který vzal na sebe odpovědnost i ve vypjatých chvílích, kdy se v zápasech "lámal chleba". Mužstvo tak ztratilo vůdčí osobnost, začalo se prohrávat a v tabulce jsme padali ke dnu."

V prosinci proběhla výměna trenérů, nastoupil jste k mužstvu vy, můžete nějak tuto výměnu komentovat?

"Já bych se k tomu nechtěl vyjadřovat, to byla věc výboru a Mirka Franka."

Pokud vím, dostal jste nabídku mužstvo převzít a přijal jste ji.

"Ano, tak to bylo.".

Jak byste charakterizoval jarní část soutěže? Po zimní přestávce bylo mužstvo posíleno jen o Hojníka, ten se však po pár minutách na hřišti také těžce zranil a ani zranění ostatních hráčů se příliš nezlepšila. Navíc hráči, kteří přišli na hostování (Ševčík, Štekl a Vaško) nebyli pravidelně k dispozici nebo byli unaveni ze zápasu za svůj mateřský tým. Mužstvo prohrávalo, velmi často jen minimálním rozdílem chyběla sebedůvěra, fyzická kondice ...?

"Myslím si, že ta kondice určitě nebyla ideální, ale určitě byla lepší než v první půlce sezóny. Měli jsme mnohdy smůlu, vítězství nám uniklo o gól o dva (Dukla, Bratislava, Zubří, ...), mužstvo ale hrálo výborně. V závěru zápasů jsme měli ještě šance, abychom šli do vedení, ale bohužel jsme to nezvládli. Já si myslím, že právě díky absenci zkušených hráčů, jako byl Bergendi se to nedotáhlo do úspěšného konce. Je fakt, že tam byl Raška, zkušený hráč nebo Tomáš Drabík, ale bohužel se tyto zápasy nepovedly. Já bych to přičítal i nervozitě a zraněním. Je fakt, že se "hilka" hrála rok a je to obrovský rozdíl hrát ligu a "hilku", je to o rychlosti, hráči v ní jsou zkušení a na daleko vyšší úrovni. Třeba Trnava má velmi zkušené družstvo a tak jsem se i já sám divil, že skončili až na 5. místě."

V závěru základní části jste přeci jen nějaké body získali a v české části uhájili sedmé místo a jednobodovou bonifikaci na osmé Louny. Neuvažovali jste před začátkem nadstavby o nějakém impulsu pro mužstvo, třeba výměně kapitána nebo nějaké jiné změně?

"O změnách jsme se bavili, třeba já konkrétně jsem se s Martinem Žůrkem o tomto bavil, on přišel sám po zápase, že chce předat pásku někomu jinému. Brali jsme to od něj jako velice seriózní jednání, ale nechtěli jsme dělat v mančaftu nějakou revoluci, nechtěli jsme do toho zasahovat a vyvolávat konflikty mezi hráči.".

Nadstavbu jste začali asi nejhůř jak to jen šlo. Prohra o dvanáct gólů v Zubří, o osm v Lounech, doma s Kostelcem o šest, pak jen remíza se Zubřím. Co se s mužstvem stalo?

Nadstavba se nám vůbec nepovedla. Tam jsme nastupovali třeba konkrétně v Zubří – v šatně jsme si řekli určité věci, že to nebude zápas stejný jak před čtrnácti dny, kdy jsme prohráli až v závěru o gól. Bohužel kluci ten zápas nezvládli, nevím jestli psychicky, ale určitě se nám tento zápas nepovedl. Mně to mrzí protože ten kádr byl velice úzký, a my jsme dopláceli na nevyrovnanost výkonů. Třeba Martin Vaško dobře zahrál poslední zápasy základní části, ale pak celou nadstavbu hrál velice špatně. To nebyl jenom on, byli to i jiní. Konkrétně Martin Žůrek, celou sezónu, nejen za mě, když jsem to přebíral, nepodával vůbec optimální výkony. Navíc se přestalo dařit i Kolmajerovi, neproměňoval ani ty nejvyloženější šance

K té nadstavbě bych chtěl ještě dodat, že jsme rozhodně nebyli nejhorším mužstvem, zasloužili jsme se zachránit a dost mě "nadzvedlo", jakým způsobem a v jaké atmosféře se hrála poslední kola."


Přišel sestup, jaký to mělo dopad na hráčský kádr? Rozhodl se někdo ukončit kariéru? Vím že před nadstavbou skončili Jiskra s Machačíkem, přidal se k nim po sestupu někdo další nebo se někdo rozhodl odejít?

"Skončil Martin Žůrek, nevím jestli si ještě něco sežene, to bude záležet vyloženě na něm, k ostatním se zatím nechci nějak moc vyjadřovat, ale Pavel Raška s Tomášem Drabíkem mají hostování, pokud se někdo zraní přijdou pomoct. Jisté je to, že Mojmír Valášek přestoupil do Kostelce."

Před týdnem se ale vše obrátilo. Louny se nepřihlásily do soutěže, Jičín nabídku neakceptoval a tak se v do interligy vrátily Hranice. Jak bude mužstvo doplněno, aby se už neopakovaly problémy z minulé sezóny?

Určitě se kádr doplní, myslím si, že to nebude špatné, protože mají přijít slušní borci.

Kdo konkrétně má přijít?

Kromě Luboše Veřmířovského mají přijít ještě tři kluci. Ale já bych se k tomu ještě nechtěl konkrétně vyjadřovat, je to v jednání. Nebudeme ještě předbíhat, zatím je hotový jen přestup Luboše Veřmířovského. Chceme, aby se všechny posty zdvojily, popřípadě, pokud nebude kvalitní zdvojení, tak bychom tam chtěli dát mladé kluky, dorostence, ať už se buduje kádr na další roky. Nejde to hrát se starými hráči. Bude sice ještě hrát Bergendi, ale jsou tam na jeho postu Hojník a Stržínek, kteří se od něho mohou ještě hodně naučit."

Když jsme u těchto tří hráčů, jak probíhá jejich rekonvalescence?

"Martin Stržínek je teď po operaci ramene, myslím, že to nebude tak rychlé, jak se čekalo. Asi určitě nestihne začátek sezóny. Hojník už rehabilitoval, je již v přípravě, takže tam to bude dobré. "Zoli" Bergendi, podle výroku doktora, který je velice spokojený s výsledkem operace, se to dobře hojí a měl by také stihnout začátek sezóny."

Interliga začne v září. Jak bude probíhat příprava?

"Přípravu zahájíme 12. července. Proběhne tady v Hranicích. Půjde o fyzickou přípravu, později se zaměříme na herní část. Kluci teď mají volno a čas využijí k odpočinku a k dovolené, pro svůj volný čas a své rodiny. Minulý týden jsme se ještě sešli, řekli jsme hráčům, co po nich chceme, jak by měli být připraveni. Musíme začít naplno, je před námi hodně práce, jak po fyzické stránce tak i rychlostní. Chceme aby nabrali nějakou svalovou hmotu a sílu.V herní části bych chtěl vyzkoušet nové věci, abychom se vyvarovali stereotypů z minulých let. Hrajícího asistenta mi bude dělat Bergendi."

Jak vy sám se díváte na ten půlrok, kdy působíte ve funkci trenéra?

"Je to pro mě velká škola a to se vším všudy, je to něco úplně jiného než jsem doposud dělal. Já to beru jako přínos pro sebe. Začal jsem studovat na "A" licenci, jsou tam i jiné věci než házená – psychologie, fyziologie, a tak dál. Je to změna, ale určitě k lepšímu."

Děkuji za rozhovor a přeji nejen sportovní úspěchy.

(viki)

provozovatel :: Moravská mediální
webmaster :: Radek Balko