HC Cement Hranice

Loňská sezóna se letos nebude opakovat

Po úspěšné sezóně 2009 – 10, kdy tým v základní části skončil třetí a v boji o bronz nejtěsnějším rozdílem prohrál s pražskou Duklou, došlo v mužstvu k několika změnám.
Odešly zkušené spojky Tůma (Nové Zámky) a Brůna (Německo), pivotman Kovařík (Přerov), a křídlo Diviš (Karviná). Místo nich přišli: Kamil Heinz – PS (Syracusa ITA), Tomáš Pavlíček - PK (Karviná), Jakub Dolák - LS (Litovel) a Petr Magrla - PK (Zubří). V týmu budou hostovat: David Rečičár - LK (Karviná) a Lukáš Weintritt - SS (Vsetín). Na vyhlídky týmu před startem nového ročníku extraligy jsme se zeptali trenéra Jana Hegara:

Můžete porovnat příchody a odchody hráčů? Jak se projevily tyto změny na kvalitě mužstva?
Porovnání to je spíše papírové, těžko říct, jak bude mužstvo herně vypadat, ale už teď můžu říct, že to bude horší než v loňské sezóně. Odchody byly bohužel neplánované, snažili jsme se udržet tým pohromadě, což se bohužel nepodařilo, proto jsme museli kádr doplnit a musím říct, že se nám na postu spojek nepodařilo najít zkušené náhrady. Nejmarkantnější je to na střední spojce, kde za Marka Tůmu náhradu prostě nemáme. Na druhé straně se příchodem Pavlíčka a Rečičára podařilo zdvojit posty křídel, ale na spojkách ta kvalita a zkušenost prostě chybí. Přišli Weintritt a Dolák, kteří nemají s extraligou žádné zkušenosti a pro ně ten start do soutěže bude hodně těžký. Budou teprve sbírat zkušenosti, ale přitom je nutné mít i nějaké výsledky. Proto hra spojek bude stát hlavně na Radku Bajgarovi, Michalu Indrákovi a po doléčení i Kamilu Heinzovi, což ještě tak měsíc až dva bude trvat. Taková je situace před startem ligy, mužstvo stále hledá svou novou tvář a rozhodně nemůžeme čekat, že zopakujeme loňskou úspěšnou sezónu.

Příprava na sezónu probíhala zhruba stejně jak v minulých letech, tzn. první dva týdny doma hrubá fyzická příprava, kdy se trénovalo pětkrát týdně. Pak jste byli na soustředění v Kostelci na Hané, kde tým absolvoval celkem 14 tréninkových jednotek. Od 2. do 8. srpna dostali hráči volno a od 9. srpna probíhala příprava v domácích podmínkách s tréninky pětkrát týdně a do toho už jste hráli přípravné zápasy. Probíhalo vše podle plánu a vašich představ?
S kondičním blokem jsem spokojený, byli jsme všichni pohromadě a splnili jsme vše, co jsme chtěli. Horší už to ale bylo po té týdenní přestávce. Hráči se z nejrůznějších důvodů nemohli zúčastnit všech tréninků a zápasů, bylo tam poměrně dost absencí, což nám přípravu do značné míry narušovalo. To se pak projevilo i v přípravných zápasech, které jsme sice odehráli s kvalitními soupeři, ale neodváděli jsme výkony, jaké bych si představoval. Je to hodně kolísavé a máme před sebou ještě spoustu práce. Určitě budeme hrát úplně jinak než v loňském roce, bude jiná taktika i odlišný způsob koučování během zápasu. Vše bude odviset od toho, zda bude základ týmu zdravotně v pořádku, určitě budeme točit méně lidí a bude to mnohem náročnější.

O víkendu startuje liga a když se podíváme na rozpis, vidíme, že prvních devět zápasů hrajete venku, první domácí zápas je na programu až v listopadu s Lovosicemi. Příčina je jasná – povodní zničená palubovka. Nebude to pro mužstvo příliš velká nevýhoda? Neuvažovali jste o tom, jestli nezačít v hale SOU, kde se házená dříve hrávala?
Ano, ta možnost se nabízela, ale nakonec jsem upřednostnil tuto variantu. A to proto, že se jedná o poměrně krátké období. Kdyby to bylo na půl roku, tak zvolíme halu SOU. Ale je třeba si uvědomit, že ta hala už není nejmodernější nefunguje tam pořádně časomíra a navíc i tam byla voda a ještě není vše ve stoprocentním stavu, hlavně šatny. A ještě tu je jedna důležitá věc. Nechtěli jsme, aby si hráči zvykali na jedno domácí prostředí a za dva měsíce si museli zvykat na nové. Předpokládáme, že v půlce října už bude nový povrch v hale hotový, mužstvo tam bude nejdříve tři týdny trénovat, aby si hráči zvykli a teprve potom tam začneme hrát zápasy.

Palubovka bude stejná jako ta, kterou v květnu zničila povodeň? A neuvažovalo se v souvislosti s její opravou i o rozsáhlejší rekonstrukcí celé haly?
Nějaké návrhy tam byly, ale nevím k tomu nic bližšího. Hala patří akciové společnosti Cement Hranice a my jsme rádi za to, jak firma přistoupila k celému problému a že za nějaké dva měsíce budeme moct hrát znovu ve své hale. Povrch na kterém se bude hrát bude jiný. Původní rošt, na němž byla položena palubovka byl odstraněn, podklad byl vybetonován a na něj přijde položit speciální gumový povrch, který je schválený EHF a na němž se bežně hrají evropské poháry. Oproti palubovce bude mít tu výhodu, že při dalším případném problému s vodou by podle dodavatele mělo stačit povrch jenom vyčistit a nechat vyschnout. To znamená, že už by tam nemělo docházet k takovým škodám a návrat do normálu by měl být podstatně rychlejší.

Vzhledem ke škodám, které povodeň způsobila, nemůžeme opomenout ani otázku financí. To znamená, jestli má oddíl dostatek peněz na pokrytí celé sezóny?
Dá se říct, že finančně máme pokrytou celou sezónu a to přibližně na stejné úrovni jako v loňském roce. Ale protože jsme museli nechat opravit ještě další škody, které nám povodeň způsobila, jako kotelnu, spojovací krček, bufet v hale a také šatny, kde sice voda nebyla, ale bylo potřeba je už opravit, tak máme rozpočet hodně napjatý a to nás trápí. Nemůžeme hráčům vylepšit smlouvy nebo přivést další kvalitní hráče a navíc jim nemůžeme ani nabídnout práci. Proto bych se rád obrátil na zdejší podnikatele a firmy s žádostí, jestli by nám nepomohli zaměstnat 2-3 lidi, což by nám moc pomohlo. Letos se proto budeme soustředit na udržení alespoň stávajících podmínek a do budoucna se chceme zaměřit na jejich vylepšení, abychom mohli s kvalitním kádrem bojovat o nejvyšší příčky.

Na závěr se ještě vraťme k začínající extralize. Letos se nebude hrát play-off. Jak tuto změnu vnímáte?
To že odpadne play-off a po základní části se mužstva rozdělí na dvě šestky, z nichž ta první bude v nadstavbě bojovat o titul a ta druhá o záchranu znamená, že základní část bude ještě dramatičtější, nikdo si nedovolí vypustit zápas, protože při vyrovnanosti ligy by to mohlo znamenat značnou ztrátu, která se bude jen těžko smazávat. O první šestku bude bojovat minimálně osm týmů a budeme se snažit, abychom v ní byli i my, i když víme, že to bude hodně složité.

V neděli hrajete první zápas v Jičíně, máte už představu o sestavě?
Představu mám, základní šestka je poměrně jasná, teď jen záleží na tom, aby byli všichni hráči zdraví a abychom v Jičíně udělali co nejlepší výsledek. Nebude to ale lehké, protože domácí zkonsolidovali kádr, nikdo jim neodešel, naopak se jim z Dukly vrátil Lepieš a z Třeboně přetáhli nadějného Naimanna, takže zápas to bude otevřený, ale nesmírně těžký.
Děkuji za rozhovor a přeji úspěšný vstup do nové sezóny.


Výsledky přípravných utkání:
Jun. ČR “21”– Hranice 31 : 33
Kopřivnice - Hranice 36 : 35
Hranice – Kopřivnice 41 : 30
Frýdek – Hranice 27 : 32
Hranice – Frýdek 30 : 29
Zubří – Hranice 32 : 32
Lovosice – Hranice 26 : 26
Karviná – Hranice 36:26
Hranice – Zubří 26:24

Turnaj v Lovosicích:
Lovosice – Hranice 25 : 21
Hranice – Pirna 19 : 36
(viki)
provozovatel :: Moravská mediální
webmaster :: Radek Balko